ATAKI INTERNETOWE

Szanowni Państwo,

W związku z nasilającymi się przypadkami ataków internetowych, pragniemy zwrócić Państwa szczególną uwagę na tematykę bezpieczeństwa systemu bankowości internetowej.

Obecnie na podstawie przekazów medialnych różnych podmiotów, w tym i banków, wyraźnie widać wzmożoną aktywność cyberprzestępców, wykorzystującą złośliwe oprogramowanie, tzw. wirusy, trojany itp.

Opierając się na opisach prawdopodobnych scenariuszy ataków przestępców i ich złośliwego oprogramowania, przedstawiamy różnorakie metody nieupoważnionych zmian numerów NRB w przygotowywanych w systemie bankowości internetowej przez Klienta banku przelewach:

Podmiana właściwego numeru NRB rachunku na liście kontrahentów lub przelewów zdefiniowanych, związane jest to ( wg informacji w piśmie KNF z 1 sierpnia) z kradzieżą identyfikatora i hasła dostępu do bankowości internetowej, dzięki czemu złodziej ma dostęp do rachunku modyfikując, w dowolnym momencie, numery rachunków docelowych w zdefiniowanych wcześniej wzorcach.

Podmiana właściwego numeru NRB rachunku w oknie systemu bankowości internetowej definiującym przelew, w przypadku korzystania przez Klienta z metody kopiuj / wklej, w momencie kopiowania (zapamiętywania) numeru rachunku (Ctrl+C), np. z faktury otrzymanej drogą elektroniczną, a następnie wklejania (Ctrl+V) tegoż w formatkę przelewu, następuje podmiana numeru NRB na inny.

Wykorzystanie javascript do podmiany numeru konta aktualnie wykonywanego przelewu. W momencie naciśnięcia przycisku potwierdzającego przelew następuje zmiana numeru konta. Podmiana numeru konta nie jest widoczna z poziomu przeglądarki ponieważ wykonuje się w tle strony.

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich przypadków działań przestępczych. Dodatkowo ulegają one ciągłym zmianom. Sugerujemy Państwu, by przed zatwierdzeniem przelewu, zawsze sprawdzić czy kwota oraz numer rachunku odbiorcy przelewu jest prawidłowy porównując go z dokumentem zródłowym.

Więcej informacji znajduje się na stronie:http://zbp.pl/dla-konsumentow/bezpieczny-bank

Kursy walut

Kursy walut2018-11-20 obowiązuje od godziny: 16:00
1 EUR4.1808
1 USD3.6651
1 CHF3.6645
1 GBP4.6898
więcej

Stawki referencyjne

WIBOR 1M - średnia 1,64
WIBOR 3M - średnia 1,72
WIBID 1M - średnia 1,44
Redyskonto Weksli NBP 1,75
więcej