Złośliwe oprogramowanie na telefony z systemem android w sklepie Google Play

Szanowni Państwo,

Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ostrzega przed korzystaniem z aplikacji na smartfony z systemem Android do śledzenia kursów kryptowalut, którą można było pobrać i zainstalować ze sklepu Google Play.

Aplikacja zgodnie z opisem ma służyć śledzeniu kursów rynkowych kryptowalut, jednak zawiera w sobie funkcjonalność która umożliwia monitorowanie aktywności użytkownika smartfona, włącznie z odczytywaniem treści SMS-ów i przekazywaniem ich na zewnętrzny serwer. Aplikacja ma także możliwość wyświetlania fałszywych ekranów logowania do mobilnych serwisów bankowych, które służą do przejęcia danych logowania na konto użytkownika w serwisie bankowym. Pozyskanie tych danych, w połączeniu z kontrolą odbierania i wysyłania SMS-ów, umożliwia przeprowadzenie skutecznej operacji na koncie klienta i wyprowadzenie z nich środków pieniężnych bez wiedzy klienta.

Jeśli korzystaliście Państwo z opisanej aplikacji, należy ją niezwłocznie odinstalować i skontaktować się ze swoim bankiem w celu zmiany haseł do serwisów bankowych. Rekomendowane jest także przywrócenie ustawień fabrycznych smartfona.

Wymieniona aplikacja nie jest już dostępna w sklepie Google Play. Jednocześnie chcemy zwrócić uwagę, że mogą występować próby rozpowszechnienia tej, lub podobnych aplikacji, za pomocą komunikatów SMS lub E-mail. Wiadomość, sugerująca kontakt z banku lub innych znanych firm, może nakłaniać do kliknięcia w zawarty w wiadomości adres (link), który prowadzi do instalacji złośliwego oprogramowania na smartfonie i w efekcie utraty kontroli nad działaniem urządzenia.

Więcej informacji na stronie: http://zbp.pl/dla-konsumentow/bezpieczny-bank/aktualnosci

Komunikat Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP

Kursy walut

Kursy walut2018-10-19 obowiązuje od godziny: 16:00
1 EUR4.1671
1 USD3.6278
1 CHF3.6179
1 GBP4.7160
więcej

Stawki referencyjne

WIBOR 1M - średnia 1,64
WIBOR 3M - średnia 1,72
WIBID 1M - średnia 1,44
Redyskonto Weksli NBP 1,75
więcej